Inspirace a zkušenosti pro modernizaci - HEROS.

Jednou z inspirací pro napájení spektrografů optickými vlákny byla zkušenost, kterou jsme učinili v letech 2000-2003 se spektrografem HEROS (link na Cassegrainovo ohnisko).

Původně jsme s tímto spektrografem získávali zkušenost s ešeletovými spektry. S odstupem času jsme si uvědomili, že zkušenost s tímto přístrojem může být užitečná i při rozhodování o nové konfiguraci dalekohledu.

Jak už jsme uvedli na stránce o využití Cassegrainova ohniska (link), spektrograf HEROS vykazoval občas "vlny" v kontinuu v důsledku "sešívání" (merging) jednotlivých spektrálních řádů. Naše experimenty ukázaly, že to je důsledkem nerovnoměrného osvětlení výstupní plochy vlákna. Vlny se měnily s tím, jak jsme hýbali s dalekohledem, tj. s tím, jak se kroutilo vlákno.

Konzultace s optiky, kteří mají zkušenosti s vláknovými spektrografy (například Gerardo Ávila z laboratoří ESO v bavorském Garchingu) nás nasměrovaly k vláknům s osmiúhelníkovým průřezem. Ty totiž tento výše zmíněný efekt potlačují a výstupní plocha vlákna je osvětlena pravidelněji a především stabilněji, což je ještě mnohem důležitější.

Jako dodavatele osmiúhelníkových vláken jsme zvolili firmu CeramOptecc, protože hrany jejich osmiúhelníkových vláken jsou ostré, což je důležitá podmínka pro to, aby fungovaly podle vysvětlených požadavků.

Změna napájení spektrografů v coudé ohnisku. Světlo se do coudé ohniska dostávalo odrazem od zrcadel. Modernizace nahradila zrcadla (samozřejmě s výjimkou hlavního 2m zrcadla) optickými vlákny. Hlavní zrcadlo je vyznačeno tmavě modře, ostatní optické plochy (nahrazené vlákny) jsou označeny světle modře. Vlákna jsou (schematicky) označena červeně, světelné svazky jsou žluté.