OES - Ondřejovský ešeletový spektrograf


Vznik ondřejovského ešeletového spektrografu

V roce 2004 byl dokončen zcela nový přístroj, ešeletový spektrograf. Pro princip činnosti ešeletového spektrografu viz. kapitolu zde.

Cílem projektu bylo rozšířit pozorovací možnosti směrem k vyššímu rozlišení a k přesnějšímu měření radiálních rychlostí.

OES je využíván většinou (byť ne výhradně) pracovní skupinou výzkumu exoplanet. Měřením přesných radiálních rychlostí mateřských hvězd je možné potvrdit či vyvrátit existenci exoplanet (pozorované změny ve spektru mohou být způsobeny též dvojhvězdností systému, pulsacemi zkoumané hvězdy apod.) a stanovit základní charakteristiky exoplanet.

Konstrukce ondřejovského ešeletu

Spektrograf je umístěn v přízemí budovy kopule, v tzv. ohnisku coudé 2, které je položeno symetricky vůči ohnisku coudé 1, v němž je jednořádový spektrograf. Přechod mezi ohnisky coudé 1 a coudé 2 se děje překlopením rovinného zrcátka, celý proces trvá cca 10s.

Světlo prochází štěrbinou, která je umístěna přesně v pozici coudé ohniska. Pak dopadá na kolimátor, který vytváří rovnoběžný světelný svazek, který je veden na mřížku - první disperzní element. Za mřížko následuje systém, kterému se v optice říká "bílá pupila". Tento systém má za úkol zúžit světelný svazek před tím, než přichází na druhý disperzní element. V Ondřejově je bílá pupila složená dvěma parabolickými zrcadly, v jejichž společném ohnisku je malé rovinné zrcátko. Protože se celý systém nachází za mřížkou, zobrazuje už mix spektrálních řádů, světelný svazek je tedy protáhlý a tudíž i rovinné zrcátko musí být protáhlé. Teprve za bílou pupilo dopadá svazek na druhý disperzní element, kterým je hranol. Díky bílé pupile může být hranol menší a tedy jeho pořizovací cena byla výrazně nižší. Tento hranol rozdělí jednotlivé spektrální řády "jeden nad druhý". Tento systém spektrálních řádů se pak objektivem Canon zobrazuje na CCD čip umístěný v dewarově nádobě.

Optické schéma OESu.
A - štěrbina (v pozici coudé ohniska)
B - kolimátor
C - ešeletová mřížka
D - první parabolické zrcadlo
E - malé rovinné zrcátko
F - druhé parabolické zrcadlo
(Prvky D, E a F tvoří bílou pupilu)
G - hranol
H - objektiv a dewarka se CCD čipem
Ešeletová mřížka a malé rovinné zrcátko. Na optickém schématu to jsou prvky C a E.
První kolímátor. Na optickém schématu to je prvek označený písmenem D. Druhý kolimátor Na optickém schématu to je prvek označený písmenem F.
Hranol: druhý disperzní prvek. Na optickém schématu označen písmenem G.
Vyjmutý hranol ve svém úchytu.
Objektiv Canon. Na optickém schématu písmeno H (spolu s dewarkou a CCD čipem).

Technická specifikace OESu

  • A - štěrbina
    šířka=0.6mm
    výška=0.22, 0.5, 1.07, 2.02, 3.1mm

    Výšku štěrbiny je možno měnit: za štěrbinou je vymezovací prvek s požadovanou výškou. Tyto vymezovací prvky se dají ručně vyměnit.

    Konstrukce štěrbiny OESu.

    Štěrbina je lesklá, je na ni namířena pointační kamera.

    Štěrbina není přesně vodorovně, je "našikmo" o 6.5o, jak je to naznačeno i na obrázku. Důvod je ten, že se sklonem štěrbiny dá mírně sklon spektrálních čar na spektru.

  • B - kolimátor
    průměr mechanický=178mm
    průměr optický=150mm,
    f=4637.5mm
    tloušťka=31.8mm
    materiál: Zerodur
    hustota: 2.53g/cm3
    objem=785cm3
    hmotnost=1.987kg výrobce: Vývojová optická dílna AV ČR, Turnov

    Světelný svazek od štěrbiny ke kolimátoru je skloněn o úhel 2.6o. Po odrazu je světelný svazek horizontální a dopadá na mřížku, která je výškově umístěna pod štěrbinou. Horizontálně je mřížka mezi štěrbinou a kolimátorem.

  • C - mřížka
    počet vrypů: 54.5mm-1
    blaze úhel: 69o
    rozměry mechanické: 165x420x74mm
    rozměry ryté plochy: 157x412 (tj. 4mm okraj)
    materiál: Zerodur
    hustota: 2.53g/cm3
    objem: 5128cm3
    hmotnost: 12.974kg
    výrobce: Richardson Grating Laboratories

    Na mřížku přichází světelný paprsek v horizontální ose (od kolimátoru B). Normála mřížky je skloněna o 69o (mřížka je obrácena rytou stranou dolů). Mřížka (přesně technicky řečeno "svislá rovina symetrie mřížky") je odkloněna o 2.75o do strany, takže odcházející světelný svazek je odkloněn o 5.5o do strany od svazku z kolimátoru. Tento odcházející svazek je již rozložen do spektrálních řádů zobrazených jeden přes druhý.

  • D - 1. parabola - prvek "bílé pupily"
    průměr mechanický: 450mm
    průměr optický:
    f=1628mm
    tloušťka: 74.1mm
    materiál: Zerodur
    hustota: 2.53g/cm3
    objem: 10200cm3
    hmotnost: 25.7kg
    výrobce: Vývojová optická dílna AV ČR, Turnov

    Světelný svazek jdoucí z mřížka na zrcadlo se pohybuje v horizontální rovině před dopadem na parabolu i po odrazu, ale odklání se o úhel 1.3o.

    Parabola pracuje jako mimoosový optický prvek, použita je část zrcadla se středem 105mm od optické osy paraboly. Protože na tuto parabolu dopadá již protažený světelný svazek (smíchané spektrální řády), je délka použité části 330mm.

    Parabola nemá kruhový tvar. Je tak blízko ke světelnému svazku mezi kolimátorem B a mřížkou C, že by zacláněla, je část paraboly vykrojena a parabola má "useknutý" tvar. Z konstrukčních důvodů je odkrojena symetricky z obou stran, do hloubky 370.3mm na jedné straně a 370.5mm na druhé straně.

    Tvar parabolického zrcadla D.
  • E - rovinné zrcátko - prvek "bílé pupily".
    rozměr mechanický: 50.5x265x42.5mm
    rozměr optický: 50x260mm
    materiál: Simax
    hustota: 2.23g/cm3
    objem: 569cm3
    hmotnost: 1269g
    výrobce:Walter - MFF UK

    Protože světlo už je rozloženo do spektrálních řádů, je světelný svazek protáhlý a i zrcátko je tudíž obdélníkové.

    Zrcátko je skloněno pod úhlem 45o, aktivní plochou dolů.

    Rovinné zrcátko je ve společném ohnisku parabol D (předchozí bod) a F (následující bod). Samotné rovinné zrcátko je opticky neutrální prvek a slouží pouze k "zalomení" optické dráhy světla: přicházející svazek je horizontální, odražený je vertikální.

  • F - 2. parabola - prvek "bílé pupily"
    průměr mechanický: 350mm
    f=1086mm
    tloušťka: 54.4mm
    materiál: Zerodur
    hustota: 2.53g/cm3
    objem: 4850cm3
    hmotnost: 12400g
    Výrobce: Vývojová optická dílna AV ČR, Turnov

    Zrcadlo je uložené optickou plochou vzhůru. Odražený paprsek směřuje vzhůru a je odkloněný o 4.8o od svislice (od dopadajícího svazku).

    Parabola pracuje jako mimoosový optický prvek, použita je část zrcadla se středem 70mm od optické osy paraboly, použitá plocha měří 100x220mm.

    Ve své ohniskové ploše vytváří obraz pupily o průměru 100mm.

  • G - hranol
    rozměr základny: 144x118mm (délka lámavé hrany 118mm)
    výška hranolu od základny: 140mm
    lámavý úhel: 54.5o
    materiál: LF5
    hustota: 3.25g/cm3
    objem: 1191cm3
    hmotnost: 3870g
    Výrobce: Walter - MFF UK

    Hranol je umístěn těsně před ohniskem paraboly F, ve vzdálenosti 1000mm od jeho optické plochy (měřeno v optické ose svazku z paraboly F na hranol G).

    Dopadový úhel světelného svazku je 46.8o, odchylka středového paprsku pro vlnovou délku 4800 angstromů je 38.6o.

    Hranol je druhý disperzní element, který "rozdělí" jednotlivé spektrální řády, dosud smíchané, jeden nad druhý a konečně vytvoří ešelogram, který se zobrazí kamerou na záznamové médium.

  • H - objektiv + dewarka
  • parametry objektivu
    specifikace: Canon EF lens 200, F1.8L Ultrasonic
    f=200mm
    světelnost c=1.8
    průměr vstupní pupily: 111.1mm
    zorný úhel: 12o

    Objektiv je umístěn těsně (ve vzdálenosti 1mm) za hranolem. V jeho ohniskové ploše je CCD čip.

  • parametry CCD čipu a dewarky
    detektor: Versarray 2048B
    čip: EEV 42-40-1-368
    počet pixelů: 2048x2048
    rozměr pixelu: 13.5 mikrometrů
    gain: 2
    čtecí šum: 10
    provozní teplota: -110°C
    chlazení: kapalný dusík
    obrazové pole: 30x10.5mm
    použitelný rozsah vlnových délek cca 3700 až 9000 angstromů
    dodavatel: Roper Scientific
  • Dewarova nádoba. Dewarka je nakloněna, je naplněna kapalným dusíkem. CCD čip je v její dolní části. Na fotografii pod dewarkou je vidět hranol. V pozadí vlevo lze tušit mřížku (je možné ji najít podle žlutého ukazatele indikátorových hodinek).
  • Mechanická konstrukce - nosné rámy

    Hlavní nosný rám je šroubovaná konstrukce složená ze 4 svařovaných částí. Jednotlivé části jsou svařeny ze čtvercových profilů o straně 60mm. V každém svařenci jsou kromě vnějších profilů i vnitřní úhlopříčné příčky, které zaručují vysokou mechanickou tuhost.

    Každá ze čtyř částí má hmotnost do 60kg.

    Rám jako celek je sešroubován na místě a ukotven ve třech pevných bodech. Tyto pevné body jsou součástí pilíře dalekohledu, tudíž se vyznačují velkou stabilitou.
    délka: 2272mm
    šířka: 1050mm
    výška: 1102mm
    hmotnost: 225kg

    Hlavní nosný rám a celková mechanická konstrukce. Není zachycen kolimátor f=4637.5mm (prvek B na schématu), který je za okrajem obrázku vlevo. Jsou však zobrazeny světelné svazky ze štěrbiny A na kolimátor B a z kolimátoru B na mřížku C - na pravém obrázku jsou na levé hraně obrázku.

    Justážní pohyby a prvky

    Každý optický systém je nutné justovat. Tak složitý přístroj, jakým je ešeletový spektrograf, samozřejmě není výjimkou.

    Všechny optické prvky OESu se dají justovat dvěma typy justážních pohybů - hrubými a jemnými.

    Hrubé justážní pohyby umožňují přibližné nastavení jednotlivých optických prvků vůči nosným rámům. Používají se při dokončování přístroje, vlastně jednorázově.

    Správné polohy se dosahuje pohyby jednotlivých duralových skříní (které jsou postaveny na hlavním ocelovém nosném rámu), obvykle umožňují rozsah hrubých pohybů cca +-50mm. Po dosažení nejlepší možné "hrubé" polohy se aretují.

    Jemné justážní pohyby slouží k nastavení optických elementů do přesných pozic. Jako justážní šrouby pro jemné pohyby jsou použity mikrometrické šrouby firmy New Focus. Tyto šrouby se skládají z ocelového šroubu se stoupáním typicky 0.3mm a mosazného maticového pouzdra s aretací. Hlavní výhodou použitých šroubů je hladký bezvůlový chod.

    Odlišně je řešeno celkové uložení a justážní pohyby mřížky.

    Mřížka má vlastní objímku pro snadnou manipulaci. Mřížka leží v objímce na třech bodech za nerytý 4mm okraj. K těmto bodům je přitlačena ve dvou stavitelných bodech na zadní stěně (obrácené vzhůru). Dále je mřížka držena v šesti bodech po svém obvodu, 3 z nich jsou pevné a 3 stavitelné.

    Mřížku lze hrubě justovat ve třech směrech, rozsah pohybů je cca +-50mm.

    Jemné justážní pohyby jsou ve dvou vzájemně kolmých osách. Jedna osa je v rovině vrypů a je rovnoběžná s vrypy. Lze jí měnit tzv. úhel mřížky. Druhá osa je v rovině vrypů a je kolmá na vrypy. Lze jí mřížku "naklánět do stran". Rozsahy pohybů jsou cca +-1o. Mřížka je uchycena v tzv. pružných kloubech. Toto řešení je tuhé, vysoce stabilní, nejsou žádné vůle. Paprskovité struktury kloubů jsou vyrobeny z pružinové oceli technologií elektrojiskrového obrábění.

    Detail uložení ešeletové mřížky. (Vpravo je vidět rovinné zrcátko.)
    Pružné klouby. Vlevo pro justáž v horizontální ose rovnoběžné s vrypy, vpravo kloub pro rotaci v ose kolmé na vrypy.

    Základní charakteristiky používaného CCD čipu

  • :
  • CCD čip: Versarray 2048B, EEV 2048x2048, EEV 42-10-1-368, pixel 13.5 micrometers
  • Gain: 2
  • Čtecí šum: 10
  • Provozní teplota: -110°C
  • Chlazení: kapalný dusík
  • :
  • :
  • :
  • Tvar spektra

    Echellogram.

    Tabulka rozsahu jednotlivých spektrálních řádů

    Rozsah jednotlivých řádů. Na prvním obrázku celkový rozsah OESu od blízké UV do blízké IR oblasti. Na dalších obrázcích detaily. Modře je zobrazeno spektrum hvězdy etaUMa, červeně rozsahy jednotlivých řádů ešeletu, černě jsou zachyceny středy jednotlivých řádů. Je vidět, že od 5879A se řády nepřekrývají.
    Klikni na obrázky pro plné rozlišení



    začátek konec Překryv
    mezera
    (údaje v anstromech)
    3753 3816 --
    3793 3857 23
    3835 3899 22
    3877 3942 22
    3920 3986 22
    3964 4030 22
    4009 4076 21
    4055 4123 21
    4102 4171 21
    4150 4220 21
    4199 4270 21
    4250 4321 20
    4302 4374 19
    4355 4428 19
    4409 4483 19
    4465 4540 18
    4522 4598 18
    4581 4658 18
    4641 4719 17
    4703 4782 16
    4767 4847 15
    4832 4913 15
    4899 4981 14
    4968 5052 13
    5039 5124 13
    5112 5198 12
    5187 5274 11
    5264 5353 10
    5344 5434 9
    5426 5518 8
    5511 5604 7
    5599 5693 5
    5689 5785 4
    5782 5879 3
    5879 5977 0
    5978 6079 1
    6081 6184 2
    6188 6292 4
    6298 6404 6
    6413 6521 9
    6532 6641 11
    6655 6767 14
    6783 6897 15
    6916 7032 19
    7054 7173 22
    7198 7319 25
    7348 7472 29
    7504 7631 32
    7667 7796 36
    7838 7970 42
    8016 8151 46
    8202 8340 51
    8397 8539 57
    8602 8747 63

    Atlas srovnávacích čar Thorium Argonové výbojky pro kalibraci vlnových délek