Úvod


Dvoumetrový dalekohled Astronomického ústavu Akademie věd ČR byl uveden do provozu v srpnu 1967. V době svého dokončení patřil do první desítky největších dalekohledů na světě. Jeho tehdejší postavení mezi největšími dalekohledy podává přiložená tabulka:
Průměr (m) Observatoř Rok dokončení
5.1 Palomarská observatoř, Kalifornie, USA 1948
3.0 Lickova observatoř, Kalifornie, USA 1959
2.6 Krymská astrofyzikální obs., Naučnyj, Krym, SSSR 1966
2.5 Observatoř Mt. Wilson, Kalifornie, USA 1917
2.1 Mc Donaldova observatoř, Texas, USA 1939
2.1 Národní observatoř Kitt Peak, Arizona, USA 1961
2.0 Observatoř Karla Schwarzschilda, Tautenburg, NDR 1960
2.0 Observatoř Ázerbajdžánské akademie věd, Šemacha, ASSR 1967
2.0 Astronomický ústav ČSAV, Ondřejov, ČSSR 1967
Seznam velkých dalekohledů v roce 1967

Lokalita Stát Inaugurace
Tautenburg Německo 19.10.1960
Šemacha Ázerbajdžán (SSSR) září 1966
Ondřejov Československo 23. 8. 1967
Rožen Bulharsko únor 1981
Seznam 2m dalekohledů z produkce firmy Carl Zeiss Jena

Jaká vlastně byla jeho historie? Jaké cesty vedly k jeho vzniku? Tento článek si klade za cíl stručně shrnout historickou cestu (někdy značně křivolakou), která vyústila ve vznik největšího českého astronomického přístroje.

Rozhodně není cílem tohoto vyprávění podat jakkoliv vyčerpávající přehled vývoje české astronomie či třeba jenom ondřejovského astronomického ústavu. K tomu existují mnohem podrobnější knihy a texty, podstatné z nich jsou shrnuty v soupisu literatury. Čtenář tam může najít fundovanější výklad než zde.

Spíše se pokoušíme podat výklad o pozadí vzniku ústředního astronomického dalekohledu u nás, který ve své době patřil ke špičkovým světovým přístrojům a který si udržuje své místo a svůj význam dodnes, i po více než půl století. Rovněž tak podáváme - pro zájemce o astronomickou techniku či techniku jako takovou - velice podrobný technický popis tohoto přístroje. Je totiž faktem, že podrobné technické popisy přístrojů či strojů lze sotva nalézt jinde než mimo vysoce specializované texty, které jsou většinou či zcela nepřístupné mimo odbornou komunitu. Zde úmyslně zdůrazňujeme slovo podrobné - obecných popisů nejrozmanitějších přístrojů či strojů je více než dost, ale z většiny z nich lze sotva vyčíst více než jakousi obecnou představu o přístroji či stroji. Přitom astronomické přístroje patřily odedávna k vrcholům technického umu a věnovali se jim nejlepší technici a tvůrci.