Úvod

Planetky

Pozorování

Odkazy


Přírůstky
O autorech
Titulní strana


hledej:

 

(38674) Těšínsko

Objevitel: L. Šarounová
Datum objevu: 9. 8. 2000
Místo objevu: Ondřejov
Základní označení: 2000 PT8

Těšínsko je region v jihovýchodní části Slezska, kterým protéká řeka Olza. Ve třináctém století se region stal knížectvím. Po rozpadu Rakouska-Uherska byl v roce 1920 region rozdělen mezi nově vytvořené státy Československo a Polsko.

[Planetka byla zařazena do našeho seznamu 26. 3. 2003, citace byla zveřejněna v MPC 48161 (18. 3. 2003), překlad -lv-]
Dráha planetky ve sluneční soustavě

Ještě zajímavost ke sporům o Těšínsko mezi Čechy a Poláky. Z rozhovoru z Jaroslavem Valentou z Historického ústavu AV ČR, vyplynulo, že naší vládě tenkrát šlo zejména o železnici, o košicko-bohumínskou dráhu, protože to bylo v podstatě jediné spojení mezi českými zeměmi a Slovenskem, resp. Podkarpatskou Rusí. Trať z Brna přes Břeclav se začala stavět později a trasa přes Valašské Meziříčí na Púchov byla jen jakási lokálka. V tom období byla železnice opravdu strategickou záležitostí, protože auta byla ještě v plenkách a dobré silnice neexistovaly. Protože jsme se obávali napadení ze strany Maďarska, že by obsadili část Horních Uher, tak trať byla pro nás nutností.

Možná někoho zarazilo jméno řeky Olza. V našich atlasech je zatím napsáno Olše, ale zdá se, že je to nesprávný název, který vznikl díky jazykovým puristům postupně někdy od druhé poloviny 19. století do 1. poloviny století 20. V místních dialektech se řece podél toku říkalo Olza, Olsa, Olša. Za Rakouska se dělaly mapy pochopitelně v němčině a řeka byla nadepsána jako "Olsa", což se německy četlo "Olza". Ale název Olza je prý znám už ze středověkých pramenů. Už se posuzuje, že by i v oficiální češtině řeka nesla jméno Olza (jak o ní ostatně zpívá Jarek Nohavica). Už v 60. letech byl návrh na změnu, tehdy to zamítl OV KSČ ve Frýdku-Místku.

-lv-