Úvod

Planetky

Pozorování

Odkazy


Přírůstky
O autorech
Titulní strana


hledej:

 

(13121) Tisza

Objevitel: E. W. Elst
Datum objevu: 7. 2. 1994
Místo objevu: European Southern Observatory
Základní označení: 1994 CN9

Tisa je velký přítok Dunaje, pramenící v Karpatech. Tisa protéka malou částí Ukrajiny a pak Maďarskem. Nedávno byla těžce znečistěna kyanidem, ohrožujícím její faunu.

[Planetka byla zařazena do našeho seznamu 16. 10. 2000, citace byla zveřejněna v MPC 41032 (26. 7. 2000), překlad -lv-]
Dráha planetky ve sluneční soustavě

Řeka Tisa pramení v Rumunsku a cestou Maďarskem si též na chvíli odskočí k jihovýchodnímu Slovensku, kde tvoří asi po pět kilometrů hranici mezi Slovenskem a Maďarskem, a proto je zahrnuta do našeho výběru planetek.

V citaci zmiňované znečistění nastalo 30. ledna 2000, kdy se do maďarsko-rumunské hraniční říčky dostalo asi sto tisíc krychlových metrů odpadní vody s vysokou koncentrací kyanidu a těžkých kovů ze záchytné nádrže společné rumunsko-australské firmy Aurul z města Baia Mare v Rumunsku. Firma Aurul louhovala pomocí kyanidu zlato z hlušin, které zde zbyly na místě bývalého zlatého dolu. Jed se poté přelil do rumunsko-maďarské hraniční říčky Szamos, jednoho z přítoků Tisy. Asi padesátikilometrová vlna jedu vstoupila na maďarské území začátkem února a opustila je směrem do jihoslovanské Vojvodiny a dál do Dunaje o víkendu 12. - 13. února. Během svého putování jed zničil v postižených tocích drtivou většinu života až na úroveň mikroorganismů. Při vstupu na maďarské území přesahovala koncentrace kyanidu 30 miligramů na litr vody. Po zředění různými přítoky Tisy se tato hodnota v blízkosti Segedína snížila na 2 mg. Pro srovnání: povolenou mezní hodnotou je 0,1 mg a již koncentrace 0,2 mg je smrtelná pro ryby. Obětí kyanidu se tak dle odhadů stalo alespoň 80 % ryb v Tise a navíc drtivá většina menších živočichů jako raků či škeblí a vodního hmyzu. Kyanid obsažený v rybách stačil na opačném konci potravinového řetězce zabíjet vydry a ptáky živící se rybami (mezi nimi i vzácné orly mořské, kterých se u Tisy dosud vyskytovalo všeho všudy 20 jedinců). Dokonce byly nalezeny mrtvé srnky, které se přišly vody pouze napít. Otázkou zůstává, kolik jedu se usadilo v bahně řeky.

Úryvky článku Petra Morvaye Na mrtvé řece, Respekt 9/2000 mírně upravil -lv-