Výlet na horu Kozákov

1. Obecný úvod

Na horu Kozákov jsem se vypravil s mým kamarádem Mírou Brožem dne 29. 10. 2000. O tom víkendu jsem na Mírovo pozvání navštívil královéhradeckou hvězdárnu a přitom jsme společně trochu projeli hradecké okolí.

Zatímco sobotu jsem věnoval vlastní královéhradecké hvězdárně, neděle už byla celá o výletu. Nejprve jsem si prohlédl (a nafotografoval) velice pozoruhodný dřevěný kostelík, vzdálený jenom asi půl kilometru od hvězdárny. Dobu jeho vzniku nejsem schopen určit a pokud ji někdo zná, byl bych velice rád, kdyby se mi ozval, napsal mail a poučil mne.



Od kostelíku jsme již odjeli přímo do Českého ráje a na horu Kozákov.

Mineralogické nálezy na hoře Kozákov jsou světově proslulé. My jsme pro nedostatek času navštívili pouze tak zvaný Votrubcův lom (podle rodu majitelů, kterým na počátku století patřil a jimž nyní patří opět), naleziště granátů jsme museli oželet. Bohužel, Votrubcův lom je již důkladně probrán stovkami školních výprav i tisícovkami návštěvníků, a tak byly naše nálezy více než skromné.

Vstup do tak řečeného Votrubcova lomu stojí 10,- Kč a vstup se zaplatí přímo v domě majitele pana Votrubce v obci Kozákov p. Kozákovem (nelze minout, přímo u silnice je velká cedule s pozváním na prohlídku soukromé sbírky minerálů. Prohlídka stojí také 10 ,- Kč, obojí lze tedy pořídit za velmi přijatelných 20 ,- Kč). Při vstupu do dvora statku je ovšem třeba dávat pozor, kam a do čeho šlapeme, neboť po dvoře se volně pohybují slepice a různá jiná domácí zvířata, více či méně hygienicky neuvědomělá. Pravděpodobnost, že nám na podrážce utkví kousek achátu, je věru pranepatrná.




Náš jediný nález, který stál za vybroušení. To provedl velmi ochotně pan Josef Votrubec. Vybroušení stojí 30,- Kč.






Tento kámen jsem koupil přímo od pana Votrubce v jeho výstavní síni. Detail kresby je na následujícím obrázku:






Detail jedné z pecek krystalizovaných minerálních roztoků uvnitř sopečného výlevu (viz. dále).




Ukázka vulkanické horniny. Na fotografii je velmi dobře vidět barevná škála (tmavě šedá, zelená, bílá).








2. O vzniku lokality



Hora Kozákov je nejvyšším vrcholem Českého ráje (744 m n.m.). Je budovaná efuzívním tělesem mandlovcového melafyru, které je svým výlevem vázáno na lužickou poruchu a bylo vyzdviženo během saxonských tektonických pochodů. Kromě toho, že je Kozákov klasickým nalezištěm tzv. kozákovských drahých kamenů a na severní straně nerostů olivinického čediče a jeho sloupovitého rozpadu; na jeho západní straně se setkáváme s pískovci sladkovodního a mořského cenomanu, které byly při saxonských tektonických pohybech zešikmeny. V uloženinách sladkovodního cenomanu se vyskytla poloha hnědého křídového uhlí (u Radostné studánky). A protože je Kozákov významnou lokalitou botanickou, lesnickou i archeologickou, je vyhlášen za národní přírodní rezervaci.

Václav Ziegler: Geologické vycházky po Českém ráji a jeho okolí, Karolinum, nakl. Univ. Karlovy, Praha, 1999, strana 28.

Co jsou melafyry
Nálezy na Kozákově
Votrubcův lom odkryl vrstvy melafyru mandlovce, obsahující četné dutiny vyplněné hlavně jaspisy. Nacházejí se zda dále acháty, záhnědy, chalcedony, citrínu, různé odrůdy křemene, křišťálu, ametystu, mědi (v ryzí formě), kalcitu.