Úvod

Planetky

Pozorování

Odkazy


Přírůstky
O autorech
Titulní strana


hledej:

 

(8020) Erzgebirge

Objevitelé: F. Börngen, L. D. Schmadel
Datum objevu: 14. 10. 1990
Místo objevu: Tautenburg
Základní označení: 1990 TV13

Pojmenována podle nízkého pohoří Krušné hory ležícího podél hranic Saska a a Čech, asi 150 km dlouhého a bohatého na lesy. Tento region je poměrně hustě obydlen, příčinou čehož byl bohatý výskyt stříbrné a cínové rudy (něm. "Erz") v minulosti. Smolinec (Jáchymovská smolka), který byl poprvé nalezen v Krušných horách, byl použit manželi Currieovými v r. 1898 k izolaci radioaktivních prvků polonium a radium. Hvězdárna Drebach, ležící ve střední části Krušných hor, získala v r. 1997 rozsáhlou sérii pozorování této planetky, což umožnilo ji očíslovat. Jméno navrženo prvním z objevitelů.

[Planetka byla zařazena do našeho seznamu , citace byla zveřejněna v MPC 31299 (11. 2. 1998), překlad -pp-]
Dráha planetky ve sluneční soustavě

Smolinec je název směsi oxidu uraničitého (UO2) a uranového (UO3). Mívá ještě příměsi různých kovů. Protože je to vždycky směs proměnlivého složení, nedá se mluvit o minerálu a nedá se stanovit ani chemický vzorec.

Název pochází ze středověku a souvisel s těžbou stříbra. Tam, kde se v rudních žilách objevila tato ruda, končilo stříbrné zrudnění. Proto se jí říkalo "smolná ruda" (přinášela smůlu). Odtud smolinec.

David Rajmon